Saturday, January 21, 2017

Bram Stoker Awards® - Preliminary Ballot

The Horror Writers Association has announced the 2016 Bram Stoker Awards® Preliminary Ballot. Please note that these are not the nominees for the Awards. The nominees for the 2016 Bram Stoker Awards® will be announced on February 23rd.

2016 Bram Stoker Awards® Preliminary Ballot

Superior Achievement in a Novel
  • Fenn, J. Lincoln – Dead Souls (Gallery Books)
  • Hand, Elizabeth – Hard Light: A Cass Neary Crime Novel (Minotaur Books)
  • Heuvelt, Thomas Olde – Hex (Tor Books)
  • Jones, Stephen Graham – Mongrels (William Morrow)
  • Langan, John – The Fisherman (Word Horde)
  • Lombardi, Nicola – The Tank (Dunwich Edizioni)
  • MacLeod, Bracken – Stranded: A Novel (Tor Books)
  • Murray, Lee – Into the Mist (Cohesion Press)
  • Prentiss, Norman– Odd Adventures with your Other Father (Kindle Press)
  • Snyman, Monique – Muti Nation (Omnium Gatherum Media)
  • Tremblay, Paul – Disappearance at Devil’s Rock (William Morrow)

Superior Achievement in a First Novel
  • Barnett, Barbara – The Apothecary’s Curse (Pyr Books)
  • Chapman, Greg – Hollow House (Omnium Gatherum Media)
  • Deady, Tom – Haven (Cemetery Dance Publications)
  • Franks, Matthew – The Monster Underneath (Samhain Publishing, Ltd.)
  • Garza, Michelle and Lason, Melissa – Mayan Blue (Sinister Grin Press)
  • Gorman, William – Blackwater Val (Crystal Lake Publishing)
  • Kilgore, Kari – Until Death (Spiral Publishing)
  • Labat, L.M. – The Sanguinarian ID (Night to Dawn Magazine & Books LLC)
  • Lewis, Beth – The Wolf Road (Crown Publishing)
  • Murphy, Jason – The Black Goat Motorcycle Club (Sinister Grin Press)
  • Woodrow, Jonathan – Wasteland Gods (Horrific Tales Publishing)
  • Wytovich, Stephanie – The Eighth (Dark Regions Press)

Superior Achievement in a Young Adult Novel
  • Alexander, Maria – Snowed (Raw Dog Screaming Press)
  • Brozek, Jennifer – Last Days of Salton Academy (Ragnarok Publishing)
  • Cosimano, Elle – Holding Smoke (Hyperion-Disney)
  • Ford, Michael Thomas – Lily (Lethe Press)
  • Kelley, Michael Brent – Keep Away From Psycho Joe (Omnium Gatherum Media)
  • Roberts, Jeyn – When They Fade (Knopf Books for Young Readers)
  • Sirowy, Alexandra – The Telling (Simon & Schuster Books for Young Readers)
  • Varley, Dax – Sinful: A Bleed Novel (Garden Gate Press)

Superior Achievement in a Graphic Novel
  • Bunn, Cullen – Blood Feud (Oni Press)
  • Chambers, James – Kolchak the Night Stalker: The Forgotten Lore of Edgar Allan Poe (Moonstone)
  • de Campi, Alex – No Mercy, Vol. 2 (Image Comics)
  • Miller, Mark Alan and Lansdale, Joe R. – The Steam Man (Dark Horse Books)
  • Moore, Alan – Providence, Act 1 (Avatar Press)
  • Quach, Ashley P – Weirdy (Sassquach Comics)
  • Kirkman, Robert – Outcast, Vol 3 This Little Light (Image Comics)

Superior Achievement in Long Fiction
  • Anderson, Paul Michael – Bones Are Made to be Broken (Bones Are Made to be Broken) (Written Backwards)
  • Boden, John – Jedi Summer with the Magnetic Kid (Post Mortem Press)
  • Cushing, Aric – Vampire Boy (Grand & Archer)
  • Cushing, Nicole – The Sadist’s Bible (01Publishing)
  • Drinkwater, Karl – Harvest Festival (Organic Apocalypse)
  • Edelman, Scott – That Perilous Stuff (Chiral Mad 3) (Written Backwards)
  • LaValle, Victor – The Ballad of Black Tom (
  • Malerman, Josh – The Jupiter Drop (You, Human) (Written Backwards)
  • Matthews, Mark – All Smoke Rises: Milk-Blood Redux (Wicked Run Press)
  • Shane, Simmons – Raw (Silent Screams: An Anthology of Socially Conscious Dark Fiction) (Serpent & Dove Speculative Fiction)
  • Waggoner, Tim – The Winter Box (Darkfuse)

Superior Achievement in Short Fiction
  • Bailey, Michael – Time is a Face on the Water (Borderlands 6) (Borderlands Press)
  • Bodner, Hal – A Rift in Reflection (Chiral Mad 3) (Written Backwards)
  • Golden, Christopher – The Bad Hour (What the #@&% is That?) (Saga Press)
  • Hanson, Michael H. – Conqueror Worms (Dark Corners) (Iron Clad Press)
  • Hucklebridge, Dane – Ortolan (F(r)iction #5) (Tethered by Letters)
  • Kiste, Gwendolyn – Reasons I Hate My Big Sister (Nightscript Volume 2) (Chthonic Matter)
  • Mannetti, Lisa – Arbeit Macht Frei (Gutted: Beautiful Horror Stories) (Crystal Lake Publishing)
  • Manzetti, Alessandro – Long Hair’s Inferno (The Monster, the Bad, and the Ugly) (Kipple Officina Libraria)
  • Oates, Joyce Carol – The Crawl Space (Ellery Queen Mystery Magazine Volume #2016/Issue#8) (Dell Magazines)
  • Smith, John Claude – The Wounded Table (The Wrath of Concrete and Steel) (Dunhams Manor Press)
  • Yap, Isabel – Only Unclench Your Hand (What the #@&% is That?) (Saga Press)

Superior Achievement in a Fiction Collection
  • Barron, Laird – Swift to Chase (JournalStone)
  • Braum, Daniel – The Night Marchers and Other Strange Tales (Grey Matter Press)
  • Chizmar, Richard – A Long December (Subterranean Press)
  • Gavin, Richard – Sylvan Dread: Tales of Pastoral Darkness (Three Hands Press)
  • Oates, Joyce Carol – The Doll-Master and Other Tales of Terror (Mysterious Press)
  • O’Neill, Gene – Lethal Birds (Omnium Gatherum Media)
  • Schaller, Eric – Meet Me in the Middle of the Air (Undertow Publications)
  • Schwaeble, Hank – American Nocturne (Cohesion Press)
  • Sutton, Pete – A Tiding of Magpies (Kensington Gore Publishing)
  • Wehunt, Michael – Greener Pastures (Shock Totem Publications)

Superior Achievement in a Screenplay
  • Alvarez, Fede and Sayagues, Rodo – DON’T BREATHE (Ghost House Pictures, Good Universe)
  • Campbell, Josh, Chazelle, Damien, and Stuecken, Matthew – 10 CLOVERFIELD LANE (Paramount Pictures)
  • Catlin, Sam, Rogen, Seth, and Goldberg, Evan – PREACHER: PILOT (Episode1:0) (AMC)
  • Duffer, Matt and Duffer, Ross – STRANGER THINGS: THE VANISHING OF WILL BYERS (Episode 01: Chapter One) (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre)
  • Duffer, Matt and Duffer, Ross – STRANGER THINGS: THE UPSIDE DOWN (Episode 01: Chapter Eight) (21 Laps Entertainment, Monkey Massacre)
  • Eggers, Robert – THE VVITCH (Parts and Labor, RT Features, Rooks Nest Entertainment, Code Red Productions, Scythia Films, Maiden Voyage Pictures, Mott Street Pictures, Pulse Films, and Very Special Projects)
  • Gimple, Scott M. – THE WALKING DEAD: THE DAY WILL COME WHEN YOU WON’T BE (Episode 07:01) (AMC)
  • Hayes, Carey, Hayes, Chad, Wan, James and Johnson, David – THE CONJURING 2 (New Line Cinema)
  • Logan, John – PENNY DREADFUL: A BLADE OF GRASS (Episode 03:04) Showtime Presents in association with SKY, Desert Wolf Productions, Neal Street Productions)
  • Nichols, Jeff – MIDNIGHT SPECIAL (Warner Bros.)

Superior Achievement in an Anthology
  • Bailey, Michael – Chiral Mad 3 (Written Backwards)
  • Bennett, T.C. and Carbone, Tracy L. – Cemetery Riots (Awol From Elysium Press)
  • Dabrowski, Lisa – Horror from the Inside Out (Whorror House)
  • Johnson, Eugene and Day, Charles – Drive-In Creature Feature (Evil Jester Press)
  • Kahle, Pete – Not Your Average Monster, Vol. 2: A Menagerie of Vile Beasts (Bloodshot Books)
  • Manzetti, Alessandro – The Beauty of Death (Independent Legions Publishing)
  • Manzetti, Alessandro and di Orazio, Paolo – The Monster, the Bad and the Ugly (Kipple Officina Libraria)
  • Monteleone, Thomas F. and Monteleone, Oliva F. – Borderlands 6 (Samhain Publishing, Ltd.)
  • Mosiman, Billie Sue – Fright Mare-Women Write Horror (DM Publishing)
  • Murano, Doug and Ward, D. Alexander – Gutted: Beautiful Horror Stories (Crystal Lake Publishing)
  • Rivera, Anthony and Lawson, Sharon – Peel Back the Skin (Grey Matter Press)

Superior Achievement in Non-Fiction
  • Braudy, Leo. Haunted: On Ghosts, Witches, Vampires, Zombies and Other Monsters of the Natural and Supernatural (Yale University Press)
  • Franklin, Ruth – Shirley Jackson: A Rather Haunted Life (Liveright Publishing Corporation)
  •  Ocker, J.W. A Season with the Witch (Countryman Press)
  • Olson, Danel P. – Guillermo del Toro’s “The Devil’s Backbone” and “Pan’s Labyrinth”: Studies in the Horror Film (Centipede Press)
  •  Poole, W. Scott. In the Mountains of Madness: The Life, Death and Extraordinary Afterlife of H. P. Lovecraft (Soft Skull Press)
  • Skal, David J. – Something in the Blood: The Untold Story of Bram Stoker, the Man Who Wrote
  • Dracula (Liveright Publishing Corporation)
  • Tibbetts, John. The Gothic Worlds of Peter Straub (McFarland)
  • Towlson, Jon. The Turn to Gruesomeness in American Horror Films, 1931-1936 (McFarland)

Superior Achievement in a Poetry Collection
  • Betts, Matt – Underwater Fistfight (Raw Dog Screaming Press)
  • Boston, Bruce and Manzetti, Alessandro – Sacrificial Nights (Kipple Officina Libraria)
  • Collings, Michael R. – Corona Obscura: Poems Dark and Elemental (self-published)
  • Cowen, David E. – The Seven Yards of Sorrow (Weasel Press)
  • DiLouie, Craig and Moon, Jonathan – Children of God: Poems, Dreams, and Nightmares from the Family of God Cult (ZING Communications, Inc., Jonathan Moon.)
  • Gailey, Jeannine Hall – Field Guide to the End of the World: Poems (Moon City Press)
  • Lepovetsky, Lisa – Voices from Empty Rooms (Alban Lake)
  • Lopez III, Aurelio Rico – Two Drinks Away from Chaos (Azoth Khem Publishing)
  • Simon, Marge. – Small Spirits (Midnight Town Media)
  • Wytovich, Stephanie M. – Brothel (Raw Dog Screaming Press)


Post a Comment